Komory lakiernicze – filtracja
Komory lakiernicze składają się z wielu elementów. Ich zadaniem jest bezpieczne przeprowadzanie lakierowania i suszenia obiektów lakierowanych. Nie ma wątpliwości, że dla prawidłowego spełniania tych funkcji, muszą być wyposażone w elementy filtracyjne.
Wydajna filtracja to podstawowy filar bezpieczeństwa pracy lakiernika. W przypadku zaniedbania tej kwestii może dojść do poważnych wypadków i uszkodzeń urządzenia lakierniczego. W skutek takiej sytuacji może nastąpić zagrożenie zdrowia lub życia pracownika. Ze względu na to komora lakiernicza wyposażona jest w podzespoły wentylacyjno-filtracyjne, filtrację podłogową oraz sufitową.
Filtry wstępne w centrali grzewczo-nawiewnej
Na początku powietrze wlotowe jest dokładnie filtrowane dwustopniowo, dzięki czemu pozbawione jest pyłów i zanieczyszczeń z zewnątrz. Umożliwiają to filtry wlotowe EU3 o grubości 15 mm i gęstości 150 g/m2. Na tym etapie skupiamy się na oczyszczeniu powietrza tak, by uniknąć wtrąceń podczas lakierowania. Właśnie dlatego tak ogromną wagę przykładamy do stosowania i regularnej wymiany filtrów. Tylko regularne wymienianie elementów filtracyjnych zapewnia dobre efekty lakierowania.
Filtry sufitowe
W suficie stosujemy filtr EU5-f5 o grubości 20 mm. Ponieważ montujemy go w ramkach, łatwo można wymieniać filtry od wnętrza kabiny. Zadaniem sufitu wentylacyjno-filtracyjnego jest równomierne dostarczenie do wnętrza kabiny lakierniczej czystego powietrza.
Filtry podłogowe
Następnie filtrację powietrza wylotowego zapewniają dwie warstwy filtra PAINT STOP. Jest on szczególnie istotny, ponieważ absorbuje zanieczyszczenia z wyrobów lakierniczych do atmosfery.
Filtry wylotowe
Na końcu drogi powietrza przez kabinę lakierniczą, stosujemy filtr wylotowy EU3 o grubości 15mm o gęstości 150 g/m2. Jego zadaniem jest oczyszczenie powietrza z pozostałości aerozoli, farb i lakierów, które zostały zastosowane podczas lakierowania.
Podsumowanie
Należy pamiętać, że komory lakiernicze są urządzeniami, które gwarantują bezpieczeństwo pracy lakiernika. Jednak zaniedbanie regularnych wymian filtrów, może skutkować katastrofą. Jak można zauważyć, każdy z wymienionych wyżej filtrów pełni określoną funkcję. Parametry filtrów również nie są przypadkowe. Rodzaj jak i model filtrów, które stosujemy, bardzo dobrze przetestowaliśmy i trzeba przyznać, że sprawdzają się najlepiej już od wielu lat. Reasumując – warto inwestować w dobre filtry oraz regularnie je wymieniać. Tylko takie podejście zapewnia bezpieczeństwo. A przecież właśnie na nim najbardziej nam wszystkim zależy.